Posjet nastavljamo prema Jeruzalemu, razgledavanjem Židovskog groblja. Groblje je specifično jer pokojnici leže u kamenim grobnicama na kojima nema ni cvijeća ni svijeća već samo kamenje različitih veličina. Ostavljanjem kamenja na grobovima, pokojnima odaju počast. Nasuprot groblja pruža se panoramski pogled prema Zidu plaća i AL- Aqsi, Al- Aqsa je treća po važnosti u Islamu, a specifično plijeni pažnju zbog zlatne kupole koja se prekrasno ističe u moru kamenih krovova. Zbog izrazitog suhog zraka, vrućine koje dosežu i do 40º nama padaju teže nego smo mogli zamisliti, a najveću iscrpnost stvara neutaživa žeđ. Za okrijepu na ulicama lokalci poslužuju sok od nara, svježe iscjeđen pred nama, kao i za sve proizvode slijedi nadmetanje i cjenkanje prije kupnje soka. Obilazak ulicama Jeruzalema nastavljamo do Bazilike Isusova Groba, Bazilika se nalazi u središtu grada okružena kućama i zgradama, nadomak Bazaru. Ulicama prolazimo po postajama Isusova Križnog Puta, danas uopće ne pojmljivo da je to nekad bilo brdovito, izvan grada. Ručamo u jednom luksuznom hotelu koji ima restoran Paris, hotel je optočen u kamen, fontane i luksuz. Hrana je božanstvena, prožimaju se okusi ljutog, slatkog i kiselog, a posebnu notu hrani daje šafran. Bazar vrvi ljudima, buka je ispunila prostor, svi se cjenkaju. Arapski trgovci povikuju imena hrvatskih sportaša, kao neku vrstu poštovanja. Svatko od nas pokušava ugrabiti najbolju priliku za ponuđeno: svila, krzno, kožna obuća i torbe, kašmir. Ragledavamo Getsemanski vrt i crkvu koja se nalazi unutra, crkva je uređena tamnom crvenom i tamnom ljubičastom jer ukazuje na žalost zbog toga što je u Vrtu Isus bio predan. Zid plaćaŽidovi petkom započinju proslavu Subote, Dana Gospodnjeg, prenose madrace, prostike i stolice za bdijenje kaj Zida plaća. Ulaskom u Zid plaća obavezni smo skinuti bilo kakva druga vjerska obilježja osim onih židovskih, ostaviti sve oštre predmete. Formira se red da bismo dotakli Zid, muškarci se odjeljuju od žena i svako ima svoj molitveni prostor. Žene sjede i nariču svoje molitve, puno vjernica plaće. Puno ljudi, a tišina je toliko zaglušujuća da se čuju samo jecajevi i uzdasi uplakanih vjernika. Cijelo vrijeme vjernici se lagano ljuljaju tijekom molitve kao neka vrsta poštovanja. JerihonPut nastavljamo prema Jerihonu, gradu poznatom po tisućljetnoj smokvi. Grad se nalazi blizu Mrtvog mora i kamene pustinje u kojoj žive Beduini.
Odmah po izlasku iz autobusa prilaze nam mještani sa zdjelicama punim datulja. Suhe datulje specijalitet su i prava delicija, a posebnu čar daje degustacija u prometnim ulicama. Prilazi nam Arapin koji studira u Beogradu, a živio je u Zagrebu nekoliko godina i perfektno govori hrvatsko-srpski. Miks kultura i zvuk domaćeg jezika stvara poseban ugođaj. Ispred prodavaonice u kojoj kupujemo suvenire, može se jahati deva. Prilazim čovjeku i za 5 dolara radim krug s devom. Totalno novo, fora iskustvo. Upozoravaju me da se čvrsto držim jer deva prvo ustaje na stražnje, zatim na prednje noge. Penjem se na devu ne razmišljajući previše o onome šta su mi govorili, onda šok naginjem se prema naprijed, pa malo vrisak i eto jašem devu.
0 Comments
Prvi dan razgledavanja započinjemo Bazilikom rođenja Isusova, sagrađena je iznad špilje Isusova rođenja. Bazilika je u vlasništvu Aramejske, Grčke Pravoslavne i Katoličke crkve pa zbog različitog svjetonazora vjerskih vođa često dolazi do međusobnog sukobljavanja. Zato je Bazilika puna čuvara koji nastoje spriječiti sukobe tijekom posjeta turista.
Svaki dan u podne, Franjevci predvode procesiju prema Mjestu Rođenja Isusa, ako bi ijedan dan propustili slaviti misu i procesiju, potpuno bi izgubili prava na posjet Mjestu Rođenja. Izrael je zemlja bogata raznim kulturama pa se tako u isto doba dana čuju zvona koja pozdravljaju Katolike i Hodža koji predvodi molitvu. Nakon jutarnjeg obilaska, odlazimo na tradicionalan Arapski ručak. Za predjelo imamo uz namaz od slanutka, tjesteninu s povrćem i razne umake od čilija. Glavno jelo je piletina sa sezamom, a za desert slatki džem i kava s korijanderom. Nakon tradicionalnog Arapskpg ručka, put nastavljamo prema Beit Sahur-u mjestu gdje je Isus s učenicima vodi ovce na pašu. Sagrađena je posebna crkva i fontana koja je ukrašena ovcama da cijelo mjesto liči na Pašnjak. Zatim odlazimo do mjesta “Marijina pohoda”, dvorište je ukrašeno pločama gdje na raznim jezicima pa i hrvatskom piše pozdrav “Veliča duša moja Gospodina.” U dvorištu se nalazi prekrasna crkva i zvonik o kojem brinu časne sestre.
|
AutoricaDobrodošli na post o Izraelu, zemlji punoj iznenađenja, kulture i različitosti, a tako posebnoj i prekrasnoj na svoj način. Archives |